Jack Dahlby Green

E-post:

jackdahlby@gmail.com

Presentation

Jag är dramapedagog, lärare och humanist bosatt i Handen söder om Stockholm tillsammans med partner och två katter.

Mitt engagemang inom humanisterna kommer av att jag under många år arbetat som handledare för humanistisk konfirmation – en möjlighet för unga att tillsammans få reflektera kring livet och deras stundande vuxenblivande. Det har också väckt mitt intresse för livets andra ceremonier. 2024 gick jag humanisternas officiantutbildning.

Jag har en bakgrund inom teater och älskar att stå på scenen oavsett om det är som skådespelare, improvisatör, konferencier, ståuppare, toastmaster eller lärare och har alltså mycket erfarenhet av olika sorters framträdanden. Sedan 2013 skriver jag regelbundet manus till teaterföreningen Ormteatern och sedan 2020 driver jag  Folksagopodden, där jag berättar folksagor och är alltså van att jobba med att skriva text.

Mitt mål med en ceremoni, oavsett om det är namngivning, bröllopsceremoni eller begravning, är att den ska kännas personlig och utgå från den eller de individer som är i fokus men också sätta in dem i ett större sammanhang som är den övergång i livet som ceremonin representerar; välkomnandet till världen, kärleken mellan människor eller avskedet av någon som gått bort. Vad gäller utformandet av innehållet i ceremonin är möjligheterna oändliga och tillsammans formar vi den utifrån era önskemål.

Hbtq-frågor ligger mig varmt om hjärtat och är ett perspektiv jag har med mig i alla situationer och självklart även i utformande av ceremonier – det är viktigt att ni känner att er ceremoni blir rätt för just er och det kan innefatta till exempel en normmedveten officiant och ett inkluderande språkbruk.

Jag genomför ceremonier främst i Stockholmsområdet, men är också öppen för att resa längre vid behov.