lördag 17 april 2021
Regeringen har annonserat att man kommer att tillsätta en parlamentarisk kommitté för att utreda om förintelseförnekelse ska vara straffbart. Förslaget är att lagen om hets mot folkgrupp ska inbegripa ett förbud mot förnekelse av folkmordet mot Judarna på 1930- och 40-talet.
Förintelsen är bland det mörkaste som har skett i mänsklighetens historia. Detta ska aldrig glömmas. Samtidigt måste vi värna yttrandefriheten.
Yttrandefriheten är inte absolut. Redan idag finns inskränkningar, exempelvis i form av förbud mot olaga hot, förtal och förolämpning, sekretesslagen, tryckfrihetsbrott, samt hets mot folkgrupp. Dessa lagar har sina goda skäl. Samtidigt gör fler begränsningar att yttrandefriheten successivt urholkas. För att bevara yttrandefriheten krävs att vi är ytters varsamma vid varje inskränkning.
Hets mot folkgrupp är som brott beroende av i vilken kontext som ett yttrande görs. Redan idag borde förintelseförnekelse vara straffbart i vissa fall. Om den parlamentariska kommittén landar i ett utökat förbud så förväntar sig Humanisterna att det följer av en god motivering. Syftet att förhindra hets mot judar är lovvärt. Lagen måste resultera i detta, annars skadas yttrandefriheten – en av våra grundläggande friheter.
“Oavsett om ett förbud blir verklighet eller inte, behöver förnekelse av förintelsen bemötas med starka och sakliga motargument. Som princip är det bättre att bemöta falska påståenden i det öppna än att förbjuda dem och låta dem gro i det dunkla”, säger David Rönnegard, ordförande Humanisterna.
Ange din e-postadress nedan. Du kommer få ett mail där du måste bekräfta din anmälan innan den blir aktiv.